Vuçiq i njoftuar për zhvillimet në Kosovë: Haradinaj, Mustafa e Vjosa Osmani duan të jenë presidentë

Lajme
09:33 | 04 Dhjetor 2020

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ishte e rëndësishme për të ruajtur paqen dhe stabilitetin për serbët në Kosovë, dhe ai shprehu dyshimin se Prishtina donte të zbatonte marrëveshjet e rëna dakord.

“Ata nënshkruan Asociacionin, kështu që ata nuk bënë asgjë në lidhje me të dhe ata haptas thonë se nuk u shkon ndërmend ta bëjnë atë. Ne jemi të interesuar në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit për serbët dhe çfarë mund të bëjmë për njerëzit tanë, dhe nëse do të ruajmë integritetin e Serbisë”, tha ai. Në RTS, Vuçiq vlerësoi se arsyet e brendshme politike në Kosovë aktualisht janë një pengesë për zbatimin e marrëveshjeve të rëna dakord.

“Presidentë gjithashtu dëshirojnë të jenë Vjosa Osmani dhe Ramush Haradinaj dhe Mustafa,” tha Vuçiq. Ai shtoi se Serbia nuk do të pranojë “zgjidhje të rëndësishme” derisa Prishtina të përmbushë detyrimet e saj dhe shtoi se i dërguari special i BE për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajcak, përcaktoi mirë se dialogu është “një rrugë e gjatë dhe e dredhur”, transmeton Klan Kosova.

Materialet dhe informacionet në "MUZIKTURKE" nuk mund të kopjohen ose të përdoren pa iu referuar burimit të portalit apo miratimin nga redaksia.

MUZIKTURKE, © 2020 Të gjitha të drejtat e rezervuara.