U gjetën kufoma të kosovare në Rashkë, reagon ambasadori

Lajme
19:34 | 17 Nëntor 2020

Pas gjetjes së kufomave të shqiptarëve të Kosovës, të vrarë përgjatë luftës së vitit 1998-1999, në një minierë afër Rashkës së Serbisë, ka reaguar ambasadori kosovar në Turqi, Ilir Dugolli.

Dugolli ka thënë se nuk është habitur nga veprimet e pushtetit serb, që sipas tij, kanë qenë të orkestruar, duke iu referuar kufomave të gjetura.

“E planifikuar nga nivelet e larta të pushtetit në Serbi. Të ekzekutuar nga ushtria dhe policia e tyre. Nuk është çudi që askush nuk është mbajtur përgjegjës nga gjyqi serb”, ka deklaruar Dugolli.

Diplomati kosovar të gjitha këto komente i ka bërë në llogarinë e tij në ‘Twitter’, duke e shpërndarë një artikulltë ‘Balkan Insight’, i cili tregon për gjetjen e varrezave të fshehura masive nga pushteti Serb.

Ekspertët e forenzikës nga Kosova, njoftuan për mbetje njerëzore në minierën e hapur në Kizevak gjatë gërmimeve pranë qytetit serb të Rashkës të hënën.

Arsim Gerxhaliu, drejtor i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, i tha Radios Evropa e Lirë se hapat e ardhshëm përfshijnë “procedurat mjekësore ligjore, gërmimet e vlerësimit, zhvarrosjet e mbetjeve, pastaj identifikimin përmes ADN-së”.

Zyra e Prokurorit Serb tha se nuk ishte e mundur të thuhej se sa trupa janë varrosur në vend.

Materialet dhe informacionet në "MUZIKTURKE" nuk mund të kopjohen ose të përdoren pa iu referuar burimit të portalit apo miratimin nga redaksia.

MUZIKTURKE, © 2020 Të gjitha të drejtat e rezervuara.