Nga Belgjika në Angli me anije peshkimi, pritet në mes ëndrra e 69 emigrantëve shqiptarë

Shëndetësia
11:11 | 19 Nëntor 2020

Policia britanike ka arrestuar 69 emigrantë shqiptarë, të cilët po tentonin të futeshin ilegalisht në Angli, përmes një anije peshkimi.

Anija, e cila kishte lundruar nga zona Ostend e Belgjikës, u ndalua në portin Harwich në orët e para të mëngjesit të djeshëm dhe kishte në bord 72 persona. Tre anëtarë të ekuipazhit, një shtetas letonez dhe dy shtetas ukrainas, u arrestuan nën akuzën për trafik të emigracionit të paligjshëm.

“Duke punuar me partnerët tanë, ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të prishur dhe çmontuar rrjetet e kontrabandës së njerëzve, dhe për t’i parandaluar ata nga shfrytëzimi i migrantëve për përfitim. Qëllimi ynë është të synojmë ata që shkaktojnë dëm, të mbrojmë ata që janë më të prekshëm ndërsa sigurojnë kufijtë e Mbretërisë së Bashkuar.”, njofton policia britanike.

Materialet dhe informacionet në "MUZIKTURKE" nuk mund të kopjohen ose të përdoren pa iu referuar burimit të portalit apo miratimin nga redaksia.

MUZIKTURKE, © 2020 Të gjitha të drejtat e rezervuara.