Nëse doni të jetoni 100 vjeç, hani si njerëz të shëndetshëm që kanë jetuar në 100

Lajme
11:15 | 15 Nëntor 2020

Një vend për t’u marrë shembull është Okinawa, Japoni, një nga Zonat Blu të botës ku njerëzit jetojnë jashtëzakonisht gjatë, bëjnë jetë të shëndetshme dhe të lumtur. Për çdo 100,000 banorë, Okinawa ka 68 njëqindvjeçarë , më shumë se tre herë numrat e gjetur në popullatat e SHBA me të njëjtën madhësi. 

Të hash me vëmendje, synim dhe vetëdije është një karakteristikë domethënëse që është provuar se ndihmon në normat e jetëgjatësisë midis okinaavanëve.  ‘Hara hachi bu’: Gjithçka me moderim. Nëse keni qenë ndonjëherë me fat të hani me një plak të Okinawanit, i keni dëgjuar ata pa dyshim që shqiptojnë një frazë të frymëzuar nga Konfucianët para se të fillojnë vaktin: “Hara hachi bu” një kujtesë për të ndaluar të hahet kur stomaku i tyre është 80% i mbushur .

Kërkimet tregojnë se duhen afërsisht 15 deri në 20 minuta që truri juaj të regjistrojë se stomaku juaj ka arritur kapacitetin. Dhe ngrënia ngadalë, duke praktikuar hara hachi bu, ndihmon në lidhjen e shkurtër të kësaj. Me fjalë të tjera, nëse ndaloni të hani kur mendoni se jeni 80% të ngopur, në të vërtetë jeni me të vërtetë 100% i ngopur (thjesht nuk e dini akoma). Dr. Brian Wansink, autor i “Ushqimi pa mend”, kalon shumë kohë duke hulumtuar zakone të ushqimit në të gjithë botën. “Ekziston një hendek i konsiderueshëm i kalorive midis kur një amerikan thotë,” Unë jam i plotë “, dhe kur një Okinawan thotë,” Unë nuk jam më i uritur “, më thotë ai.

Okinavanët e moshuar miratojnë një dietë me bazë bimore, me vaktet e tyre kryesisht të përbëra nga fasule të skuqura, spinaq, zarzavate mustardë, patate të ëmbla dhe tofu – të gjitha këto janë të pasura me lëndë ushqyese. Goya është një tjetër element kryesor popullor. E njohur gjithashtu si “pjepri i hidhur”, goja është e pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale që mund të ulin nivelet e sheqerit në gjak dhe të përmirësojnë shëndetin e sistemit imunitar për të ndihmuar në luftën kundër viruseve. Megjithëse Okinawans hanë mish derri, peshk dhe mish të tjerë, këto janë zakonisht një përbërës i vogël i konsumit të tyre të përgjithshëm. Vënia në praktikë e ‘hara hachi bu’: Ndryshimet e thjeshta në zakonet e përditshme të ngrënies mund të ndihmojnë në vendosjen e sekretit të hara hachi bu në praktikë për të përmirësuar shëndetin tuaj.

Këtu janë katër hapa të thjeshtë për të filluar: Mos u fiksoni për marrjen e kalorive ose humbjen e peshës. Mënyra Okinawan është të bësh të gjitha gjërat me moderim. Ndërsa hani, praktikoni vëmendjen duke dëgjuar trupin tuaj. Hani ngadalë për të lejuar trupin tuaj të përgjigjet në shenjat, të cilat na tregojnë se nuk jemi më të uritur. Përqendrohuni te ushqimi. Fikni televizorin dhe mbajini të gjitha format e tjera të pajisjeve dixhitale larg mjedisit tuaj të ngrënies. Do të trembeni më pak, do të konsumoni më pak dhe do të shijoni më shumë ushqimin.
Përdorni enë të vogla. Zgjidhni të hani në pjata më të vogla dhe të përdorni gota të larta dhe të ngushta. Ka të ngjarë të hani dukshëm më pak pa e menduar fare.

Materialet dhe informacionet në "MUZIKTURKE" nuk mund të kopjohen ose të përdoren pa iu referuar burimit të portalit apo miratimin nga redaksia.

MUZIKTURKE, © 2020 Të gjitha të drejtat e rezervuara.