Mutacioni i ri i COVID-19, virusi është përhapur edhe në 33 vende tjera

Lajme
09:30 | 02 Janar 2021

Shpërthimet e mutacionit të ri të koronavirusit britanik janë konfirmuar në të paktën 33 vende.

Rastet e këtij mutacioni që janë më ngjitës janë konfirmuar jashtë Britanisë dhe SHBA, në: Australi, Belgjikë, Brazil, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë , Izraeli, Italia, Japonia, Libani, Malta, Hollanda, Norvegjia, Pakistani, Portugalia, Singapori, Koreja e Jugut, Suedia, Tajvani, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Më parë gjatë ditës, Turqia ndaloi hyrjen e shtetasve britanikë në vend, pasi zbuloi 15 raste të mutacionit të ri edhe më ngjitës të koronavirusit tek udhëtarët nga Britania. Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se 15 udhëtarët ishin izoluar, ashtu si edhe ata me të cilët kishin kontaktuar. Asnjë rast tjetër i mutacionit Covid-19 nuk është zbuluar gjatë testeve të rregullta në të gjithë vendin. “Situata është nën kontroll. Hyrja në Turqi nga Mbretëria e Bashkuar është pezulluar përkohësisht”, tha Kotsa në një deklaratë.

Materialet dhe informacionet në "MUZIKTURKE" nuk mund të kopjohen ose të përdoren pa iu referuar burimit të portalit apo miratimin nga redaksia.

MUZIKTURKE, © 2020 Të gjitha të drejtat e rezervuara.