“Çmimi i tmerrshëm”: 26,000 fëmijë mbetën të vrarë ose të plagosur që nga viti 2005 nga konfliktet në Afganistan

E fundit
09:48 | 24 Nëntor 2020

“Çmimi i tmerrshëm”: 26,000 fëmijë mbetën të vrarë ose të plagosur që nga viti 2005 nga konfliktet në Afganistan

Më shumë se 26,000 fëmijë janë vrarë ose plagosur në Afganistan që nga viti 2005 – mesatarisht pesë të rinj çdo ditë, sipas të dhënave nga një organizatë bamirësie. ‘Save the Children’ tha që statistikat nxjerrin në pah “koston e tmerrshme të konfliktit dekada të gjatë mbi fëmijët” në vend. Bamirësia paralajmëroi Afganistani është “një nga vendet më të rrezikshëm për fëmijët në botë” dhe i kërkoi Mbretërisë së Bashkuar të miratojë një deklaratë politike mbi “shmangien e përdorimit të armëve shpërthyese në zonat e populluara”.

Të dhënat e KB tregojnë se të paktën 26,025 fëmijë u vranë ose u plagosën në Afganistan nga 2005 në 2019, tha Save The Children. Kishte më shumë se 300 sulme ndaj shkollave në vend midis 2017 dhe 2019, të cilat vranë ose plagosën të paktën 410 nxënës dhe mësues, sipas bamirësisë. Më shumë se shtatë milion fëmijë në Afganistan janë në rrezik nga uria, ndërsa tre milion të rinj nën moshën pesë vuajnë nga nënushqyerja, shtoi ai. Muajin e kaluar të paktën 24 njerëz u vranë, përfshirë studentë adoleshentë, pas një bombe vetëvrasëse në një qendër arsimore në perëndim të Kabulit .. Një javë më vonë, 35 njerëz u vranë kur njerëz të armatosur sulmuan Universitetin e Kabulit. Shteti Islamik pretendoi se ishte pas të dy sulmeve.

Chris Nyamandi, drejtori i vendit i bamirësisë në Afganistan, tha: “Imagjinoni të jetoni me frikën e vazhdueshme se sot mund të jetë dita kur fëmija juaj vritet në një sulm vetëvrasës ose një sulmi ajror. “Ky është realiteti i zymtë për dhjetëra mijëra prindër afganë, fëmijët e të cilëve janë vrarë ose plagosur.

Materialet dhe informacionet në "MUZIKTURKE" nuk mund të kopjohen ose të përdoren pa iu referuar burimit të portalit apo miratimin nga redaksia.

MUZIKTURKE, © 2020 Të gjitha të drejtat e rezervuara.