82 vjeçari bëhet personi i parë në botë që merr vaksinën kundër COVID-19 nga Oxford/AstraZeneca

Magazine
11:12 | 04 Janar 2021

Një 82 vjeçar nga Anglia është bërë personi i parë në botë që merr vaksinën kundër COVID-19 e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca.

Një pensionist 82 vjeç, ish menaxher i mirëmbajtjes është bërë personi i parë në botë jashtë provave klinike që merr vaksinën kundër COVID-19 e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca, raporton The Guardian, transmeton lajmi.net.

Brian Pinker, një pacient me dializë, mori vaksinën në orën 7.30 të mëngjesit të hënën nga Sam Foster, një infermiere në spitalin Churchill të fondacionit NHS të spitalit të Universitetit të Oxfordit

Pinker tha në një deklaratë të publikuar nga NHS Angli se goditja do t’i jepte qetësi ndërsa vazhdonte të merrte trajtim dhe ai priste me padurim të festonte përvjetorin e tij të 48-të të martesës në shkurt. “Unë jam shumë i kënaqur që po marr vaksinën Covid sot dhe me të vërtetë krenohem që është një që u shpik në Oksford,” tha ai, transmeton lajmi.net.

“Infermierët, mjekët dhe stafi sot kanë qenë të shkëlqyera dhe unë tani mund të pres me të vërtetë të festoj përvjetorin e 48-të të martesës me gruan time, Shirley, më vonë këtë vit.”

Foster tha: “Ishte një privilegj i vërtetë të isha në gjendje të jepja vaksinën e parë të Oksfordit në spitalin Churchill këtu në Oksford, vetëm disa qindra metra nga vendi ku u zhvillua.

“Ne shpresojmë që të vaksinojmë shumë më tepër pacientë dhe personel shëndetësor dhe të kujdesit me vaksinën e Oksfordit në javët e ardhshme, gjë që do të sjellë një ndryshim të madh për njerëzit që jetojnë në komunitetet që ne shërbejmë dhe personelin që kujdeset për ta në spitalet tona”, theksoi ajo.

Materialet dhe informacionet në "MUZIKTURKE" nuk mund të kopjohen ose të përdoren pa iu referuar burimit të portalit apo miratimin nga redaksia.

MUZIKTURKE, © 2020 Të gjitha të drejtat e rezervuara.